Pałac Dietla

Pokój kąpielowy w Pałacu Dietla, zdjęcie ze strony www.pałacdietla.pl

Henryk Dietel równocześnie z budową przędzalni postanowił zadbać o powstanie reprezentacyjnej siedziby dla swojej rodziny. Efektem jego starań jest istniejący do dziś pałac usytuowany przy współczesnej ulicy Stefana Żeromskiego 2. Choć głównym pomieszczeniem rezydencji jest okazała, dwukondygnacyjna sala balowa, to za jedno z najpiękniejszych miejsc w pałacu uchodzi pokój kąpielowy z bogato zdobioną wanną w stylu rzymskim. Budowla jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie i nieraz jest porównywana z pałacem z Pszczynie.

Do rezydencji przylegał rozległy park ze sztucznymi grotami, ruinami, a nawet budowlami nawiązującymi do antycznej sztuki. W ogrodzie zasadzono starannie dobrane rośliny sprowadzone zza granicy, a najstarsze drzewa w obecnym Parku Żeromskiego zawdzięczamy nikomu innemu, jak Dietlom. Mało kto zresztą wie, że rodzina oprócz przędzalni posiadała także firmę ogrodniczą, która odnosiła spore sukcesy w swojej branży. Przypałacowy park przez lata był ulubionym miejscem zabaw synów i wnuków Dietla, a także miejscem, w którym Klara Dietel spędziła długie godziny pielęgnując swoje kwiaty.

Jako rezydencja rodowa Dietlów pałac funkcjonował do stycznia 1945, kiedy to został zajęty przez NKWD. Następnie do początku lat 90. swoją siedzibę miała tam Szkoła Muzyczna. W 1998 r. w pałacu rozpoczął się generalny remont podjęty z inicjatywy nowych właścicieli – Państwa Ewy i Stanisława Kulisiów. Kupiony przez nich budynek znajdował się w katastrofalnym stanie po latach zaniedbań; dziś stanowi chlubę Sosnowca i pełni rolę centrum kulturalnego regionu.


Pałac Dietlów można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami lub konserwatorem Pałacu (kontakt przez stronę http://www.palacdietla.pl/ ) oraz w ramach historycznych spacerów Śladami sosnowieckich Dietlów.