Zwiedzanie Sądu w Sosnowcu

Jadąc ku centrum Sosnowca ulicą 1 Maja, mijamy po lewej stronie majestatycznie wyglądający budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Strzelista, neogotycka wieża na stałe wpisała się w krajobraz miasta, przez co mieszkańcom spowszedniała. Możemy to zauważyć, gdy do Sosnowca ktoś przybywa po raz pierwszy – eklektyczny gmach wzbudza wtedy niemałe zainteresowanie. Kto zastanawiał się nad jego historią? Czy była burzliwa? Kto zlecił jego budowę? Co stanie się z budynkiem w przyszłości?

Nurtowani tymi, i wieloma innymi pytaniami, postanowiliśmy zgłębić historię, prawdopodobnie, najbardziej charakterystycznego sosnowieckiego zabytku. Szperaliśmy w archiwach biblioteki, staraliśmy się o zgody i pozwolenia, rozmawialiśmy z seniorami. W końcu opracowaliśmy projekt – tak narodziło się zwiedzanie Sadu Rejonowego w Sosnowcu, czyli Nowego Pałacu Schoenów.

Zbiórki na zwiedzanie odbywają się o godzinie 16:30 przed wejściem do budynku Sądu (od strony Biedronki i parkingu). Rezerwacja miejsc na zwiedzanie jest OBLIGATORYJNA – wysyłamy listę z nazwiskami uczestników wydarzenia do Sądu, a ich tożsamość jest kontrolowana na wejściu przez sądową ochronę.

Zwiedzanie Sądu trwa około 60 minut. Podczas zwiedzania dozwolone jest fotografowanie wybranych elementów wnętrza budynku.


Zwiedzanie Sądu jest inicjatywą firmy Cudotwórnia Events. Odbywa się regularnie, raz na pół roku (na wiosnę i na jesień). O aktualnych wejściach będziemy informować w aktualnościach, na tej stronie.


Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Sąd w Sosnowcu – zapraszamy do tej galerii.